A személyes jövőkép

A személyes jövőkép megalkotása és a vállalati stratégiaiépítés hasonlósága

A céges stratégiaalkotás egy soklépéses folyamat, ami legtöbbször magába foglalja az elemző útkeresést, és az érzelmekre is ható jövőkép, vízió megfogalmazását. Míg az előbbi a mit és hogyan kérdésekre adhat választ, az utóbbi az értintettekben képszerű módon jeleníti meg az elérni vágyott állapotot. 

A kép a szerző tulajdonában van

Egy vezetői csapat tagjainak gondolkodását ilyenkor egyénileg vagy kiscsoportban olyan egyszerű feladattal inspirálhatjuk, mint például „Hova szeretnétek eljutni 3-5 éven belül? Fogalmazzátok meg, és rajzoljátok le!”. Az így megszülető különféle vázlatok kívülállóként nehezen értelmezhetőek, de megalkotóik ott látják bennük a jövő egy lehetséges formáját, egyfajta látomás jelenik meg bennük. Fejben kiegészítik a rajzaikban szereplő pálcikaemberek karakterét, a képletesen megformált helyzeteket, a távlatokat illusztráló jelzéseket. Ábráik, a tudatukban élő képekké egészülnek ki, és ezek már hihetővé válnak számukra, így képesek energiáik mozgósítására. Az elmúlt években sokféle szervezetben dolgozva, ez a vizualizáló technika majdnem mindig segített. A közösen kialakított jövőképnek ereje van. 

Hogyan van ez a személyes terveink kialakításakor? Amikor egy szakmai vagy munkahelyi irányváltást tervezünk, amikor keressük a „hogyan tovább” módját, legtöbbször nincs ott egy külső támogató szakember, vagy egy coach, aki végigkísérne egy ilyen gondolkodási, jövőteremtő folyamaton. Egyesek Excel táblában próbálják a pozitív és a negatív tényezőket valahogy számszerűsítve mérlegelni a lehetséges alternatívákat. Mások kollégák, barátok, családtagok véleményére támaszkodva próbálnak megerősítést találni a lehetséges irányokra. A keresés elemző része a munkahelyi stratégiaépítéshez hasonlóan megjelenik egyénileg is.

De képesek vagyunk-e arra, hogy a választott irány melletti elköteleződésünket megerősítsük egy markáns belső kép rögzítésével? Fel tudjuk-e építeni magunkban azt a jövőbeni pillanatot, amelyben már ott vagyunk, ahova el kívánunk jutni? Ha ez sikerül, magabiztosabban vághatunk neki az előttünk álló útnak, és kevésbé akadályozhatnak minket a felmerülő nehézségek.

Számodra mi az az elképzelt jövőbeni pillanat, az a belső kép, ami a szakmádban, illetve a magánéletedben továbbsegít a nehezebb időszakokon?

Szerző: Bognár Nándor

onazonosvezeto.hu