Együtt-egymásért

A Magyarországi Református Egyház (MRE), mint fő pályázó és a Magyar Szupervízorok és Szupervízor – Coachok Társasága (MSZCT) kon zorciumi partner bevonásával – 2018 01.01. és 2021 12. 31. között – az Európai Unió és Magyarország Kormánya támogatásával több lépésből álló fejlesztési programot valósít meg.

Együtt-egymásért EFOP 1.3.7-17-2017-00165

Kedvezményezett neve: Magyarországi Református Egyház
Konzorciumi partner neve: Magyar Szupervizorok és Szupervizor-Coachok Társasága
Projektazonosító: EFOP-1.3.7-17-2017-00165
Projekt címe: Együtt-egymásértTámogatás összege (Ft): 49 999 920 Ft
Támogatás intenzitása: 100 %
A projekt megvalósításának kezdete: 2018.01.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2021.12.31.

A projekt Bódvaszilas község református gyülekezetében, majd a konvergencia-régióban elhelyezkedő további 8-9 településen közösségfejlesztő-, az együttműködést erősítő tevékenységet, képzést, tudásátadást és közösen lebonyolítandó programokat szervez. A program célja a helyi gyülekezetek roma és nem roma, hátrányos helyzetű tagjainak, munkatársainak képzése, illetve közösségi megoldások támogatása az együttműködési kultúra javítása, és a közös- és az önálló életvezetési képességek erősítése érdekében. A projekt elsődleges céljai: a szemléletformálás, társadalmi érzékenyítés, a kölcsönös előítéletek csökkentése, az önszerveződési képesség fejlesztésével a társadalmi együttélés javítása. A közösségfejlesztés eredményeként erősödhet a helyi gyülekezet összefogása és aktivitása, a befogadás, csökkennek az interetnikus feszültségek, a romák társadalmi- és helyi közösségi integrációjával csökkenhet a szegénység, a kirekesztettség tovább örökítésé.
Az ”Együtt – Egymásért” projekt” végrehajtása 2018. elején kezdődött. Az előkészítés folyamán az MRE munkatársai személyes kereseték fel a hajdúbagosi, a kiskunhalasi, az abaújvári, a szóládi, a bódvaszilasi, a göncruszkai-vilmányi, a győrszemerei és a formálódó jánoshalmi gyülekezetek lelkészeit, és elindult a 2 éves közösségi munkatársképzés résztvevőinek toborzása. A közös előkészítő munka során a helyi református közösség megismert tagjaiból választották ki azon önkéntes gyülekezeti munkatárs jelölteket, akik a kétéves képzési folyamat – csoportos, élményszerű tanulással, az elakadást oldó szupervíziós támogatással kisért – nonformális tanulására vállalkoztak településük és helyi gyülekezetük roma és nem roma tagjainak közös jövőbeli munkálkodása érdekében.
A közösségi munkatársképzés 2018. október 9. és 12. között indult el Bódvaszilason. A képzés blokkosított formában, két havi rendszerességgel zajlik. 2019. Az első évfolyamhoz 2019. szeptemberében csatlakozott a második évfolyam is.
A magyar Szupervizorok és Szupervizor-Coachok Társasága (MSZCT) konzorciumi partnerként vesz részt a projektben. Az MSZCT feladata a projekt megvalósulása alatt szupervízió biztosítása a közösségi munkatársképzés valamennyi résztvevője és a projekt team számára. A szupervízió mind egyéni, mind csoportos vagy team szupervízió formájában történhet.
A szupervízió olyan szakmai személyiségfejlesztő, kompetenciafejlesztő munkaforma, melynek fő célja a résztvevők szakmai kompetenciáinak fejlesztése, hivatás-személyiségük erősítése, lelki egészségük védelme, és szakmai fejlődésük eredményesebbé tétele. A szupervízió tapasztalati tanulási folyamat, mely a szakmai tevékenység reflexióján keresztül tud megvalósulni.
A szupervíziós munka segíthet oldani a feszültséget, mobilizálni az erőforrásokat, más nézőpontból megközelíteni egy-egy nehézséget, s ez által segíthet túllendülni egy-egy megoldhatatlannak tűnő helyzeten. Fontos célja a szakmai önismeret fejlesztése is. A munka során a fókuszban a szupervizált szakmai működése áll, ahol mások visszajelzésein keresztül önmagukra reflektálhatnak a résztvevők.